Choć koty uchodzą za dość czyste zwierzęta, które raczej korzystają z kuwety, to nawet im zdarzy się załatwić swoje potrzeby fizjologiczne po za miejscem do tego przeznaczonym. Wówczas zapach może okazać się trudny do usunięcia. Czy jest sposób, aby skutecznie usunąć zapach kociego moczu?

Dlaczego kot nie korzysta z kuwety?

Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim, sama kuweta lub jej zawartość nie odpowiada kotu. Choć są to bardzo czyste zwierzątka, które nie przepadają za pozostawianiem po sobie nieczystości i nieprzyjemnego zapachu, to może zdarzyć się, że jakiś kot nie będzie chciał skorzystać z kuwety. Problem może leżeć w samej kuwecie, która np. będzie zbyt niska, zbyt wysoka dla kota lub po prostu ustawiona w nieodpowiednim miejscu. Ponadto, zdarza się, że koty nie chcą korzystać z kuwety kiedy ta wypełniona jest nieświeżym żwirkiem lub takim, który sam w sobie wydziela nieprzyjemny zapach.
Inną przyczyną załatwiania się kota po za kuwetą jest jego wiek. Zdarza się, że dorastające kocury chcą zaznaczyć teren, aby przesiąkł ich zapachem. W tym wypadku rozwiązaniem może okazać się kastracja zwierzaka. Wówczas zarówno jego zapędy terytorialne jak i sam zapach moczu diametralnie się zmienią.

Czym wywabić zapach kociego moczu?

Jeśli jednak już dojdzie do tego, że nasz pupil załatwi swoje potrzeby fizjologiczne nie w kuwecie, ale np. na dywanie, to w jaki sposób można usunąć nieprzyjemny zapach? Okazuje się, że nie musi to być tak trudne, jak się wydaje. Pierwszym sposobem jest zastosowanie octu i sody oczyszczonej. Nie da się ukryć, że zapach jest niezwykle silny, dlatego nie powinno się żałować tych produktów, aby go usunąć. W tym celu należy zmieszać ocet z 3 łyżkami sody oczyszczonej i powstałą papkę nanieść na zabrudzone miejsce. Następnie wcieramy powstałą substancję i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie dokładnie zbieramy pozostałości ręcznikiem papierowym i możemy wyprać dywan. Nawet, jeśli zapach octu będzie nadal wyczuwalny, to za kilka dni wywietrzeje zupełnie. Zaś po kocim moczu nie pozostanie ślad.
Jeśli nie lubisz zapachu octu i nadal zastanawiasz się czym wywabić zapach kociego moczu, sięgnij po wodę utlenioną. Również woda utleniona ma właściwości usuwające nieprzyjemne zapachy, choć nie tak skutecznie jak pierwsza metoda. Trzecim sposobem jest zaś wykorzystanie gotowego produktu, dostępnego w wielu sklepach. Produkty do czyszczenia, które służą do neutralizacji zapachu kociego moczu są jednymi z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie tego nieprzyjemnego zapachu.