Wśród wielu różnych ras psów sporym zainteresowaniem cieszą się amstaffy. Są też one znane jako amstafy, asty bądź też amerykański staffordshire terier. Przyjęło się je zaliczać do kategorii psów agresywnych, co wymusza niejako zastosowanie w ich przypadku należytej socjalizacji. Do tego konieczny jest też właściciel o silnym charakterze. Jak tylko uda nam się odpowiednio rozwiązać kwestie wychowawcze, to w zamian otrzymamy wiernego i miłego psa, który może stać się ulubieńcem najmłodszych. Jest więc to na tyle ciekawy gatunek psa, że wypada mu poświecić chwilę czasu.

Typowe cechy budowy amstaffa

Pies rasy amstaff waży przeciętnie 20 parę kilogramów i mierzy zazwyczaj około 45 cm.
Jego głowa jest zazwyczaj muskularna i osadzona na korpulentnym ciele. Ma on nieprzycinane uszy i oczy osadzone są na szerokiej mózgoczaszce. Sierść tego psa jest krótka i można spotkać go w bardzo różnych typach umaszczenia. W zasadzie panuje tu spora różnorodność i jedynie, jeśli pies ma barwę białą bądź też występuje niepełna pigmentacja trufli nosowej, to należy mieć obawy predyspozycją do głuchoty na czele.

Usposobienie amstafa

Choć z wyglądu psy e bywają groźne, to podchodząc niezwykle rozsądnie do hodowli, jesteśmy w stanie zapewnić prawidłowy rozwój psychiczny zwierzęcia. Tym samym objawia się to uwypukleniem tak wartościowych przymiotów tejże rasy, jak np. inteligencja, wierność, odwaga, czy uwielbienie do towarzystwa.

Pies rasy amstaff i stosowne rady pielęgnacyjne

Ich właściciel nie musi poświęcać dużo czasu na czesanie. Z drugiej jednak strony ich krótka sierść lubi się wbijać w dywany i meble. Psa nie kąpiemy za często, bo prowadzi to bowiem do odtłuszczania skóry i sierści. Gatunek ten wymaga dużej aktywności fizycznej i warto typowe wychodzenie na spacery urozmaicać różnego rodzaju grami i innymi aktywnościami typu aportowaniem lub bieganiem. Amerykański amstaff może stać się bardzo łagodnym psiskiem, jeśli właściciel w przemyślany i konsekwentny sposób podchodzi do ich tresury. O tego socjalizacja danego psa musi zacząć się na wczesnym etapie rozwoju danego zwierzęcia. Choć są to psy o raczej wymagającym charakterze, to dzięki poświęceniu uwagi na kształtowanie ich usposobienia możemy wiele zyskać. Trzeba jednak działać nie tylko mądrze, lecz również zdecydowanie. Powoduje to siłą rzeczy fakt, iż nie są to psy dla wszystkich. Nie tolerują one za bardzo innych zwierząt i mogą być dla ich niebezpieczne. Przy nacisku na właściwą tresurę amstaf może być prawdziwym ulubieńcem najmłodszych. Jednak w żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich ze zwierzęciem sam na sam.