Jesteś od niedawna właścicielem kota? Masz już wyznaczone dla niego miejsce, kupioną kuwetę oraz zapas kociej karmy. Doskonale. Kolejną, nie mniej ważną kwestią jest zadbanie o różnego rodzaju zabawki dla nowego domownika. I to kocim zabawkom poświęcimy poniższy tekst. Podpowiemy, dlaczego są one ważne, jakie zabawki spotkamy w sklepach oraz na co zwracać uwagę podczas ich zakupu. Miłej lektury.

Dlaczego każdy kot powinien posiadać swoje kocie zabawki?

Każdy, kto decyduje się na posiadanie kota z jednej strony chce dla niego jak najlepiej. Z drugiej ma prawo nie wiedzieć wielu rzeczy na temat tego, co oprócz karmienia jest mu potrzebne. Dlatego śpieszymy z porcją wiedzy. Zabawki dla kota to nie tylko przedmioty, które służą do zabawy. To także ważny element życia i rozwoju naszego pupila. Koty są zwierzętami bardzo inteligentnymi, ciekawymi świata i aktywnymi. Potrzebują więc stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej, aby być szczęśliwymi i zdrowymi. W odróżnieniu jednak od psów niemal cały czas spędzają w domu. Rola zabawek staje się zatem szczególnie istotna. Odpowiednio dobrane, spełniają szereg potrzeb m.in.:

– pobudzają kocie zmysły, takie jak wzrok, słuch, węch i dotyk,
– zachęcają do ruchu i zapobiegają otyłości,
– redukują stres i nudę,
– wzmacniają więź z właścicielem,
– pomagają wyładować nadmiar energii,
– rozwijają umiejętności łowieckie i instynkt,
– zapewniają rozrywkę podczas oczekiwania na powrót domowników.

Jakie zabawki dla kota spotkamy najczęściej?

Odwiedzając dowolny sklep sprzedający zabawki dla kotów szybko zorientujemy się, że ich wybór jest ogromny.
W skrócie można je podzielić na 3 kategorie:
– zabawki ogólne: wydające dźwięki piłeczki, drapaki, dozowniki żywności,
– zabawki wspierające instynkt łowiecki: wędki z przynętą w postaci myszki, sztuczne ptaki, ryby, myszy,
– zabawki pozwalające się chować jak tunele lub ruchome zabawki: karuzele z piłeczkami.

Koty uwielbiają gonić, łapać, gryźć i rzucać. Ucieszy je zatem każda zabawka, która im to zapewni. Oczywiście nie nie zastąpi zabawy właściciela z kotem. Szukasz inspiracji do zakupów? Zajrzyj na stronę: https://dlakociarzy.pl/k/wszystko-dla-kota/zabawki-dla-kota/

Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Wiesz już zatem jak istotne są zabawki dla kota. Ich duży wybór wcale nie utrudnia jednak zadania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:
– wiek kota,
– bezpieczeństwo zabawki.

Jeśli chodzi o wiek to działają tu pewne sprawdzone reguły. Młode koty mają więcej energii i ciekawości niż starsze koty, więc potrzebują więcej zabawek, które będą mocno zróżnicowane. Małe koty chętniej bawią się zabawkami, które wydają dźwięki. Starsze mogą być mniej aktywne i bardziej wybredne, stąd piszczące zabawki mogą nie do końca być tym, czego potrzebują. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wybrać coś z bogatej oferty zabawek, można zasięgnąć porady weterynarza, który zna kocie zwyczaje i może podpowiedzieć czym się kierować podczas zakupu.

Druga bardzo ważna sprawa to bezpieczeństwo zabawek. Może wydawać się to oczywiste, ale w praktyce różnie z tym bywa. W internecie można spotkać różne, często nie do końca sprawdzone zabawki, które lepiej sobie odpuścić, pomimo że kuszą swoimi cenami. Można wymienić dwie kluczowe cechy niebezpiecznych zabawek:
– zawierają elementy, które mogą odpaść, urwać się, złamać a tym samym mogą ulec połknięciu przez kota,
– zostały pomalowane substancjami uznawanymi za toksyczne, które mogą zaskoczyć kotu, jeśli będzie je lizał.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił nieco temat zabawek dla kota. Z dobrych wiadomości należy zapamiętać to, że zabawki są bardzo ważne i mamy ich duży wybór. Z drugiej strony powinny one pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że nasz pupil nie zrobi sobie krzywdy lub nie zatruje się resztkami farby, której użyto to malowania zabawki. Życzymy samych udanych zakupów i wielu chwil zabawy wspólnie ze swoim pupilem.