Kiedy pies się leni? Czym jest linienie?
Kiedy pies się leni oznacza to, że traci sierść. Mimo iż jest to niekomfortowe z perspektywy opiekuna zjawisko, jest ono całkowicie naturalne i nie powinno raczej budzić niepokoju. Dopiero gdy gubienie sierści nabiera na intensywności i u psa zaczynają występować łyse placki, bądź sierść traci w jednym konkretnym miejscu, powinno być to alarmującym sygnałem dla właściciela.
Okresowe wypadanie sierści to tylko i wyłącznie natura
Nie przejmuj się, jeśli Twój pies traci sierść co jakiś czas – jest to proces zupełnie naturalnym. Włosy, tak jak paznokcie, są wytwarzane przez naskórek. Gdy włosy już się zestarzeje, wypada i jest zastępowany nowym.
Wypadanie włosów pomaga też w utrzymaniu właściwej ciepłoty psiego ciała – sierść jest naturalną ochroną czworonoga przed słońcem, przegrzaniem, ale głównie przed zimnem. Psy gubią sierść okresowo, gdy robi się gorąco lub gdy nastaje zima.
Jeśli pies gubi za dużo sierści, może to wynikać z niedoborów witamin, osłabienia lub choroby – tracenie sierści na grzbiecie lub łysienie plamami może wynikać z chorób dermatologicznych, stresu lub pasożytów.
Jakie są powody gubienia przez psa sierści?
W niedużych ilościach, pies gubi sierść tak właściwie nieustannie przez cały rok. Jest to tak samo naturalne, jak okresowe zmiany sierści (wiosna lub późna jesień). Profesjonaliści nazywają to linieniem okresowym, wiąże się ono z tym, że okrywa włosowa dostosowuje się do panującej na zewnątrz temperatury. Innymi słowy – pies traci sierść na wiosnę by się nie przegrzać, zaś zmienia ją na zimę by się nie przeziębiać.
Zdarza się, że osłabiona porodem suczka również gubi sierść – w takim momencie warto podać jej specjalny preparat witaminowy który pomoże zapobiec nadmiernemu gubieniu sierści.
Jeśli pies gubi dużo sierści poza okresem naturalnego linienia, powinieneś zaczerpnąć rady lekarza weterynarii – zazwyczaj nadmiarowe gubienie sierści wynika z alergii, dermatoz, chorób skórnych i endokrynologicznych czy – w najgorszym wypadku – z nowotworów. Nie musisz od razu zakładać, że stało się najgorsze, ale znajomość wszystkich ewentualności jest tu przydatna. Jeśli doszło do dermatozy czy innej choroby skóry, konieczne będzie zmienienie suchej karmy, którą spożywa pies.
Jak zadbać o psią sierść?
Lśniąca, zadbana psia sierść to nie tylko jego ozdoba, ale też dowód na odpowiedzialność i odpowiednie zaangażowanie jego właściciela. Sierść, która po prostu dobrze wygląda jest świadectwem zdrowia czworonoga, zaś problemy ze skórą czy sierścią mogłyby być sygnałem ostrzegawczym.
Jeśli psu nadmiernie wypada sierść, jego szata matowieje a skóra staje się sucha, może to świadczyć o niedoborze witaminowym. Niewykluczone, że dieta Twojego psa ma za mało witaminy A, selenu, cynku lub kwasów Omega – 3. W takim wypadku najlepiej będzie poprosić weterynarza o polecenie kompleksu witaminowego dla psa na wypadanie sierści.
Najnowsze komentarze