W naszych domowych pupilach mimo wszystko nadal czają się dzikie zwierzęta od których pochodzą. Psy swoje najgłębsze instynkty zawdzięczają wilkom, a koty dzikim kotom. Czasami podobieństwa między domowym, a dzikim zwierzęciem prawie się zacierają. Dzięki temu istnieje na przykład kot który wygląda jak tygrys.

Toyger

Toyger to kot, o którym zdecydowanie można powiedzieć kieszonkowy tygrys. Są to bowiem koty o umaszczeniu przypominającym tego króla dżungli, ale trzeba zauważyć, że charakter mają bardzo towarzyski. Te domowe koty są towarzyskie, miłe i zrównoważone. Lubi ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie szczędzą mu pieszczot. Co jednak nie zmienia faktu, że pierwsze spotkanie z tym kotem nie będzie małym szokiem. Zwłaszcza, że podobnie jak dzikie, duże koty, toygery poruszają się chwiejnym krokiem.

Kot który wygląda jak tygrys w domu

Toyger w domu to bardzo wdzięczne i przyjazne zwierzę. Jest niezwykle inteligentny, dzięki czemu wychowanie go i dostosowanie do zasad panujących w domu nie jest trudne. Niektórzy uczą go nawet chodzenia na spacery na smyczy i aportowania!
Jednak jego inteligencja i tresura nie zmieni jego podstawowych zachowań. Toygery są spokojne, ale i towarzyskie. Będą towarzyszyć opiekunowi podczas większości – o ile nie wszystkich – pracach domowych i ubiegać się o kilka chwil na zabawę. Zdecydowanie nie są to koty, które przez większość dnia śpią lub zajmują się same sobą. Aby być szczęśliwym wymaga prawie stałej stymulacji ruchowej i umysłowej. Trzeba być więc przygotowanym na codziennie nowe i stymulujące zabawy.
Te kociaki nie lubią samotności. Wymagają uwagi i towarzystwa opiekuna. Dlatego nie powinniśmy wybierać tego kota, jeśli często nie ma nas w domu. Z drugiej strony, jeśli w domu jest dużo domowników toyger powinien mieć dużo kryjówek. Uwielbia on towarzyszyć opiekunom, jednak gdy ma kontakt z wieloma osobami, woli ukryć się w kryjówce i z niej obserwować domowników.
Przy czym i od tego są wyjątki – toyger nie będzie się zastanawiał komu wskakuje na kolana. O pieszczoty będzie się upraszał nawet nieznajomych. Kiedy jednak odbierze swoje pieszczoty lub poczuje się znużony chętnie wskoczy do najbliższej kryjówki, by móc zasnąć lub obserwować.

Zdrowie domowego tygrysa

Toyger to rasa młoda, która wciąż się rozwija. Z tego powodu trudno określić, jakimi chorobami genetycznymi są obciążone. Obecnie uchodzi za rasę zdrową, która cierpi na niedobór kinazy pirogronianowej (PKDef), co prowadzi do anemii. Sporadycznie zdarzają się także szmery serca, a także u kociąt spłaszczenie klatki piersiowej.

Żywienie

Potrzebuje dobrej jakości karmy suchej i mokrej lub zbilansowanego pożywienia przygotowanego w domu. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej suplementacji, dostosowanej do wieku, stanu zdrowia i aktywności kociaka.