Skąd pochodzi szpic olbrzymi?
Szpic duży, zwany również niemieckim, jest to rasa psa pochodząca bezpośrednio od żyjącego w zamierzchłych czasach psa torfowego, który był przodkiem również dla wielu innych ras, w tym także terierów czy sznaucerów.
Na terenie Europy, psy w typie szpica już od wieków były dobrze znane ludziom, wykorzystywało się je do stróżowania i zaganiania zwierząt, psy te podążały za powozami i towarzyszyły ludziom przy przeprawach wodnych na barkach.
Typowy dla rasy wygląd
Szpic niemiecki został przez naturę obdarzony długim i prostym włosiem, a także wełnistym, krótkim podszerstkiem. Większość jego ciała pokrywa gęste włosie, które tworzy konstrukcję przypominającą nieco lwią grzywę wokół jego głowy. Ogon szpica jest również zakończony gęstym pióropuszem.
Najbardziej popularne dla tej rasy kolory to brązowy, czarny oraz biały, przy czym warto zauważyć, że kolory czarny i biały są ciężkie do uzyskania.
Niemieckie szpice mierzą około 50 centymetrów, z zauważalną różnicą między psami a sukami – te drugie są zdecydowanie mniejsze od samców. Psy tej rasy ważą zazwyczaj między 14 a 25 kg, przy czym psy z racji większych rozmiarów są też cięższe od suk.
A charakter?
Szpic olbrzymi cechuje się ogromnym przywiązaniem do opiekuna i wiernością wobec rodziny. Pies ten będzie doskonałym towarzyszem dla osoby uskarżającej się na samotność. Szczenię tej rasy może szybko zaskarbić sobie sympatię dotkniętego smutkiem człowieka jako dobroduszne i bardzo żywiołowe stworzenie.
Temperament i energia typowe dla tej rasy sprawiają, że uwielbiają one zabawę i wykazują dużą potrzebę ruchu, co może wskazywać na to, że jest ona bardzo dobra dla osób mających czas na aktywność fizyczną i sport. Należy też wspomnieć o jednej bardzo ludzkiej cesze tych psów – pomimo bycia fanami rywalizacji i sportu, uwielbiają one również spokojny odpoczynek, najlepiej u boku ukochanego opiekuna.
Szpic to pies wyposażony w ogromną inteligencję i – pomimo mocnego charakteru – dość posłuszny. Nauka nowych komend nie stanowi dla niego problemu, także wyszkolenie go będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Pamiętaj o tym, że szkolenie powinno rozpocząć się odpowiednio wcześnie przez to, że psy w młodym wieku dużo łatwiej i chętniej przyswajają wszelkie komendy.
Na drodze ewolucji psy te wyzbyły się co prawda instynktu myśliwskiego, jednak nie zaszkodzi przyswoić im pewnych komend, które umożliwia im samodzielne poruszanie się po większej przestrzeni bez żadnego problemu, może okazać się to szczególnie przydatne podczas wspólnych spacerów.
Najnowsze komentarze