Chomiki to małe gryzonie, które swoim uroczym wyglądem podbiły serca wielu miłośników zwierząt. Można nawet powiedzieć, że co roku coraz więcej dzieci chciałoby mieć chomika jako domowego pupila. Jednak wraz z popularnością tego gatunku coraz częściej po pójściu do sklepu zoologicznego i zapytaniu się o chomiczka otrzymujemy pytanie dodatkowe od sprzedawcy – Jakiej rasy chomika? Bowiem są i chomiki rasowe, a każda rasa wyróżnia się na tle innych.

Chomiki rasowe

Aby być ścisłym trzeba wspomnieć, że na świecie istnieje ponad 300 odmian chomików. Jednak z punktu widzenia hodowców ważnych jest pięć ras, które Wam przedstawimy.

  • Chomik Syryjski
    Wyróżniają się swoją wielkością – są to bowiem duże chomiki dorastające do 18 centymetrów długości i ważące od 80 do 150 gramów. Żyją zwykle około czterech lat.
    Wśród samych chomików syryjskich wyróżnia się cztery odmiany zależnie od ich włosia. Mamy więc krótkowłose, długowłose, z włosem kręconym i z włosem gładkim. Wśród tych odmian występuje kilka odmian kolorystycznych. Chomiki tej rasy mogą mieć :
    – jednolite umaszczenie – czarne, białe, złote, beżowe, kremowe, popielate lub srebrne,
    – dwubarwne umaszczenie – brązowo-białe, czarno-białe,
    – trójbarwne umaszczenie – biało-brązowo-czarne.
    Chomiki Syryjskie nie są trudne w oswajaniu, a także mogą przywiązać się do właściciela, który spędza z nimi dużo czasu.
  • Chomik dżungarski
    Znacznie mniejszy od syryjskiego, gdyż ma od 7 do 10 centymetrów długości i waży do 40 gramów. Żyje również krócej bo około półtorej roku. Wyróżnia się malutkim, ledwie widocznym ogonkiem. Najczęściej spotykanym umaszczeniem tych chomików jest ciemno szare futerko z jasno szarym lub białym brzuchem. Posiada również charakterystyczną czarną pręgę od czoła po ogon, a po bokach widać plamki.
    Mniej spotykane umaszczenia to perłkowe, szafirowe, merle i popielate.
  • Chomik Roborowskiego znany również jako chomicznik malutki
    Jest to najmniejszy spośród wszystkich chomików – ma zaledwie 5 centymetrów długości ciała i od 10 do 25 gramów wagi. Wyróżnia się piaskową barwą futra, która zmienia się w ciągu roku – latem ma czerwony odcień, podczas gdy na zimę staje się szara. Jego futerko pozbawione jest plam lub pręg.
    Jest dość trudny w oswojeniu, a także niezwykle szybki i zwinny, przez co może częściej uciekać.
  • Chomik Campbella znany jako chomicznik zabajkalski lub chomik mandżurski
    Ma około 9 centymetrów długości i waży około 40 gramów. Zwykle jego futerko jest piaskowe, ale występują również albinosy o białym futerku lub odmiana żółta. Przez grzbiet zwierzątka przebiega czarna pręga.
  • Chomik Chiński
    Osiąga od 8 do 12 centymetrów długości. Posiada również krótki, owłosiony ogon, dzięki któremu może się łatwiej wspinać i czepiać się różnych przedmiotów. Charakteryzuje się wąskim tułowiem i ogólnie szczupłą budową ciała. Najczęściej jest jasnobrązowy z białym brzuchem i ciemną pręgą na grzbiecie.