Co wiemy o śwince morskiej?

Świnka morska to zwierzę wybierane przez wielu ludzi jako zwierzę domowe, uroczy pupil o przyjemnym usposobieniu i miłym futerku. Można nabyć ją w prawie każdym większym sklepie zoologicznym, a także od hodowców. Co wiemy tak naprawdę o śwince morskiej i jej pochodzeniu? Być może poniższy opis świnki morskiej pozwoli nieco bliżej przyjrzeć się temu urokliwemu futrzakowi.

Opis świnki morskiej – zachowanie i tryb życia

Świnki morskie w naturalnym środowisku są zwierzętami mocno terytorialnymi, nierzadko występuje u nich związana z tym agresja, jednakże udomowiona świnka morska to zwierzę bardzo łagodne, potrafiące nawiązać z opiekunem bliski kontakt emocjonalny, jeśli spędza z nim często czas. Typowym dla świnek morskich jest wesołe pogwizdywanie witając właściciela lub przepełniona entuzjazmem reakcja na otwieranie jedzenia czy ulubionych przysmaków.

Prowadzą one naziemny tryb życia. W środowisku naturalnym kopią swoje nory, jednak nie posiadają umiejętności wspinaczki. Na wolności żyją w liczących od 5 do 10 osobników grupach, dlatego jeśli posiadasz świnkę morską w domu, zadbaj o towarzystwo dla niej, by nie odczuwała samotności. Świnki morskie aktywne są i w dzień i w nocy.

Czy mogę wykąpać moją świnkę?

Wbrew nazwie, świnka morska ma niewiele wspólnego zarówno ze zwykłym przedstawicielem trzody chlewnej, ani też z morzem.

Co do zasady, świnki morskie raczej nie wymagają kąpieli. Jeśli jednak Twoja świnka będzie brzydko pachnieć bądź ubrudzi się czymś, z czym nie poradzi sobie sama – w małym pojemniku przygotuj niewielką ilość ciepłej wody. Na ręczniku, by uniknąć ślizgania, przemyj brudne miejsca dbając przy tym by nie zmoczyć śwince głowy. Uspokajaj ją i przyzwyczajaj do wody, pod żadnym pozorem nie pozostaw jej samej bez nadzoru. Do kąpieli możesz użyć specjalnego szamponu przeznaczonego dla świnek morskich. Po kąpieli, włosy możesz wysuszyć suszarką nastawioną na małe obroty. Pamiętaj, że pierwsza kąpiel może być dla Twojej świnki szczególnie stresująca – zadbaj o jej komfort.

Co je świnka morska?

Jeśli zależy Ci na zdrowiu swojej świnki, a także jej pięknej, lśniącej sierści i pełni sił witalnych, szczególną uwagę powinieneś przyłożyć do zapewnienia jej zdrowej, pełnowartościowej diety.

Świnki morskie są trochę jak samochody z silnikiem diesela – ile wlejesz, tyle spalą. W praktyce przekłada się to na ich niesamowity apetyt – dlatego ważne, byś dopilnował ich żywienia. Świnki morskie karmi się dwa razy dziennie, a podstawowym elementem odpowiedniej diety powinny być sianko i zioła. Dodatkowo, możesz stosować specjalny granulat wysokiej jakości przeznaczony dla świnek morskich.

Równie istotne w diecie tych gryzoni są warzywa i owoce, trzeba jednak odpowiednio je przygotowywać i pilnować ich świeżości – wrażliwy żołądek świnki morskiej w połączeniu z brudnym, nieświeżym jedzeniem jest prostą drogą do choroby.